top of page

ile Alaşımlı Bakırlar - Bakır Alaşımları

Çelik Hasır elektrodu
Hovadur CCZ - CuCrZr

Genellikle DKP saçların direnç kaynağında (punta) elektrodu olarak kullanılmakla beraber, EDM makinelerinde (elektro erozyon) de, özellikle detay figürlerin olduğu uygulamlarda aşınmaya karşı mukavemetinden dolayı da kullanılmaktadır.

LPDC alçak basınç armatür döküm bloğu
Hovadur CCNB - CuCoNiBe

Direnç kaynak elektrodları ile elektrod tutucuları, projeksiyon kaynakları ile hasır kaynak elektrodları imalinde kullanılır. Ancak elektriksel iltkenliğinin nispeten düşük olması sebebi ile soğutma gerekmektedir. Demir dışı metallerin enjeksiyonunda piston malzemesi olarak kullanılmaktadır. İyi yüzey kalitesi, homojen ve hızlı soğuma özellikleri ile mekanik mukavemeti sayesinde geniş bir kullanım alanı sunmaktadır.

çelik hasır elektrodları

Hovadur CCNB - eh CuCoNiBe

Uygulanan özel ısıl işlemi sayesinde, yüksek ısıl ve elektriksel iletkenliği, çok iyi sayılabilen sertlik ve ısıl dayanımla beraber sunulabilen bir üründür.Vakum teknolojisi ve malzemeye uygulanan özel prosesler sayesinde CCNB'den daha iyi performans gösterir.

LPDC

Hovadur CNB.spez CuNi2Be - Alçak Basınçlı Döküm

Yüksek termal ve mekanik mukavemetinden dolayı iri baklalı zincir üretiminde havya ucu elektrodu olarak kullanılır. Ayrıca mutfak banyo armatürlerinin imalatında, ani ısınma ve ani soğumadan dolayı oluşan termal şoklara yüksek dayanımından ötürü alçak basınç dökümünde kalıp malzemesi olarak alternatifsizdir.

Piston Bakırları
Hovadur CNCS - C18000 - Pistonluk

Temel kullanım alanı yüksek basınçlı alüminyum enjeksiyonunda, piston bakırı olarak kullanılmakla beraber, kokil (gravite) dökümünde kalıp olarak kullanımında ekonomik ve yüksek performanslı çözüm sunan bir alaşımdır.

Plastik Enjeksiyon ve Sıcak Yolluk Bakırları
Hovadur CB2 - K350 - CuBe2 - Plastik Enjeksiyon Kalıbı

Yüksek sertlik ve çabuk ısınıp soğuma  özelliklerinden dolayı plastik enjeksiyon kalıplarında çok yüksek performanslar göstermektedir.

Ayrıca her ne kadar düşük elektriksel iletkenliğe sahip olsa da, çok büyük mekanik zorlanmaya maruz punta elektrodların yapımında kullanılabilmektedir. Hassas ölçüm cihazlarının yedek parçalarının imalinde ve boru bükme (sıvama) işlemlerinde de -sahip olduğu yüksek mekanik değerler sayesinde- kullanılabilmektedir.
Moldmax

alaşım karşılaştırma

Alaşım Karşılaştırma Tablosu

bottom of page