top of page

Bronzlar

bronzlar
bronzlar

        Bakırın en bilinen iki alaşımından biridir. Her ne kadar sanayide bronz (ya da kızıl) tek bir ürünmüş gibi bilinse de, aslında bakırın en başta kalay (Sn) olmak olnak üzere, Kurşun (Pb), Alüminyum (Al), Çinko (Zn), Nikel (Ni), Fosfor (P), Demir (Fe) ile çok sayıda alaşımı bulunmaktadır.

        En uygun bronz seçimi, kullanım yerine ve işletme şartlarına göre belirlenir. Firmamız, 25 yılı aşkın bir süredir, santrfüj ve sürekli döküm tekniği (cont-cast) ile üretilen istenilen normlarda da bronz malzeme temin edebilmektedir.

       Kullanım alanları, genelde burçlar, dişliler ve kızaklardır. İnce tel ve levha şeklinde olanlar ise elektrik iletkenliği yüksek olduğu için röle kontaklarında, ampul ve pil soketlerinde yaylık ve paslanmazlık özelliğinden dolayı yüksek miktarlarda tüketilmektedir.

       Bilindiği gibi kuma döküm tekniğinde malzemenin poroz (gözenekli) bir yapıya sahip olması ihitimali varken, sürekli dökümde ürün hava ile temas etmediğinden tamamen boşluksuz ve uzun boylarda elde edilebilmekte, dış yüzey son derece düzgün olmakta, az bir tornalama işçiliğnden sonra tertemiz bir mazlzeme elde edilmektedir. Bu da üretimlerinde yoğun olarak bronz kullanan imalatçı firmalara kaliteli malzemenin maliyetini düşürme imkanı sağlamaktadır. Santrfüj döküm (yatay veya dikey) tekniği ile üretilen ürünlerde ise malzeme gene homojen bir yapıya sahip olmakta, ancak delikli mazlzemelerde deliğe yakın yerler ile, dolu mazlemelerde ise merkezde boşluk çıkma ihtimali (dikey santrfüjlemede) bulunmaktadır. Ayrıca firmamız, büyük çaplı ve model üzerine de döküm yapmaktadır.

Ölçü Çeşitliliği
Ø 12 mm - Ø 400 mm aralığında delikli ve dolu çekme bronz (continous casting) olarak mevcuttur.

Bronz Tablosu
Bronz Tablosu
bottom of page